а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вкрсти

вкрстат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави нешто, врзе во форма на крст.
Англиски: cross Албански: kryqëzoj
2. Прави да се спротивстави едно на друго, судри две спротивставени страни.
Англиски: clash Албански: ndeshem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ги вкрстија мечовите најдобрите мечувалци на овие две земји.
3. Спои два различни вида, животински или растителни.
Англиски: interbreed Албански: kryqëzoj
Употреба: Биологија
4. (се вкрсти) Се постави, се наоѓа поставено едно преку друго во форма на крст.
Англиски: cross Албански: kryqëzohet
Примери:
Тука се вкрстува железничката пруга со автопатот.
Изведенки
1. вкрстува несв.
(се) вкрстуваат
2. вкрстување ср.

глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи