а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вкрстен

вкрстени
Вид збор: Придавка
1. Што меѓусебно се сече.
Англиски: crossed
Примери:
вкрстени линии
вкрстени сабји
2. Оплоден со вкрстување.
Англиски: interbred
Употреба: Биологија
Примери:
вкрстена овца
Изрази
Вкрстен оган - едновремено пукање во две насоки што се вкрстуваат.
Вкрстен напад - напад или критика што доаѓа едновремено од неколку извори.
(бот.) Вкрстено опрашување - вештачко опрашување на едно растение со друго.
Изведенки
вкрстено прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи