а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вкрвави

вкрвават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некого или нешто да биде со крв, во крв.
Албански: përgjak
Примери:
Го вкрвави од тепање.
2. Се вкрвави, се направи со крв, или како со крв.
Албански: përgjak
Примери:
Очите му се вкрвавија од пиење и пушење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи