а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вкамени

вкаменат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане како камен, претвори во камен.
Англиски: petrify Албански: nguros, shtang
Примери:
Мразот ги вкамени капките од стреите.
2. (се вкамени) Се направи камен, како камен.
Англиски: petrify Албански: nguros
Примери:
Момчето се вкаменило од нејзиниот поглед.
Изведенки
1. вкаменува несв.
(се) вкаменуваат
2. вкаменување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи