а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вкаменет

вкаменетиот
Вид збор: Придавка
Што станал како камен, што е како камен.
Англиски: petrified
Примери:
Вкаменети форми.
Изведенки
вкаменетост ж.
вкаменетоста
FlexiMac
 менување на македонски глаголи