а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вкалкулира

вкалкулираат
Вид збор: Глагол, свршен
Земе предвид, пресмета.
Англиски: calculate
Примери:
вкалкулиран ризик
FlexiMac
 менување на македонски глаголи