а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вкалапи

вкалапат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави во калап.
Англиски: form Албански: formoj
2. Подведе под некаков калап, во строго определена форма.
Англиски: form Албански: formoj
Употреба: Преносно значење
3. (се вкалапи) Се подведе под некаков калап, изгуби оригиналност.
Албански: formoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тие не можат да се вкалапат во шемата на официјалните теоретичари.
Изведенки
1. вкалапува несв.
вкалапуваат
2. вкалапување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи