а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вкалапен

вкалапениот
Вид збор: Придавка
Што е во некој, според некој калап, што е ставен во калап.
Примери:
Мозокот му е вкалапен во бирократската шема.
Изведенки
вкалапеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи