а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вињета

мн. вињети
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 33431
Украс на почетокот или на крајот од текстот, првобитно со мотив на винова лоза, орнамент.
Англиски: vignette
Примери:
Тој црташе вињетки насекаде.
Изведенки
вињетка ж.
мн. вињетки
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК