а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виљушкар

мн. виљушкари
Вид збор: Именка, машки род
Возило што служи за кревање и пренос на товар во магацини.
Англиски: forklift
Употреба: Транспорт