а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вијадукт

мн. вијадукти
Вид збор: Именка, машки род
Мост над долина, пат, мочурливо место, обично со повеќе лакови.
Англиски: viaduct
Употреба: Архитектура и градба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи