а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виш

виши
Вид збор: Придавка
1. Степен на образование меѓу средно и високо.
Англиски: higher
Примери:
Више образование.
Виша школа.
2. Научен степен; звање.
Англиски: higher
Примери:
Виш научен соработник.
Виш инспектор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи