а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вишти

виштат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 25736
виска
Англиски: neigh
Употреба: Зоологија
Примери:
Таа ноќ коњите во плевната уплашено виштеа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК