а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вишок

мн. вишоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3372
Количество или износ што преостанува, што е повеќе од произведеното или од потребното.
Англиски: surplus Албански: tepricë
Употреба: Економија
Примери:
Вишокот жито го продававме на пазар.
Изрази
(екон.) Вишок на вредност - разлика меѓу вредноста создадена со трудот и наплатата што ја добива работникот за својата работа.
Технолошки вишок - лице во работен однос што останува без работа поради воведување нова теологија.