а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вишлест

вишлестиот
Вид збор: Придавка
Што е висок, извишен.
Англиски: tall
Примери:
Една вишлеста сенка помина низ дворот.
Вишлест човек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи