а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вишина

мн. вишини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30023
висина, височина
Англиски: height
Примери:
Се вивна во вишина без крај.
Погледот го крена во лазурните вишини.