а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виц

мн. вицеви
Вид збор: Именка, машки род
Шега, досетка, анегдота, смешна мала приказна.
Англиски: joke Германски: Witz
Примери:
Политички виц.
Тој секогаш раскажуваше вицови за евреите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи