а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вице

Вид збор: Префикс
Ранг: 41430
Прв дел од сложенки со значење заменик, помошник.
Англиски: vice
Примери:
вицеадмирал, вицегувернер, вицеканцелар
вицеконзул и вицеконсул, вицепремиер
вицепремиерка, вицешампион