а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вицепремиер

мн. вицепремиери
Вид збор: Именка, машки род
заменик на премиерот
Примери:
За време на посетата вицепремиерот се запозна со напредокот на образовниот процес, работата на учениците и наставниците како и со модерната инфраструктура на кампусот на училиштето, каде што имаше можност лично да го види нивниот ангажман во формирање на иднината на Република Македонија.
Изведенки
1. вицепремиерка ж.
мн. вицепремиерки
2. вицепремиерски прид.
вицепремиерскиот
Пример: Тој го напушти вицепремиерскиот кабинет.