а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виуличав

виуличавиот
Вид збор: Придавка
Што е како виулица, ветричав, бурен, што се однесува на виулица.
Англиски: stormy
Примери:
Виуличава ноќ.
Виуличаво време.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи