а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виулица

мн. виулици
Вид збор: Именка, женски род
Снежно невреме, силен ветер со снег, снежна бура.
Англиски: snowstorm
Примери:
Во зимската ноќ беснееше снежна виулица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи