а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вит

вити
Вид збор: Придавка
Што е тенок, слаб, а висок.
Англиски: slender
Примери:
вита ела
вита става
вити оморики
Девојката одеше пред мене висока, тенка, вита.
Изведенки
витост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи