а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

витрина

мн. витрини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8193
1. Застаклен орман, полица за сместување предмети што треба да се гледаат.
Англиски: glass cupboard Француски: vitrine Албански: vitrinë
2. Место во продавница кон тротоарот за изложување, рекламирање на стоката.
Англиски: showcase Француски: vitrine Албански: vitrinë
Употреба: Економија
Примери:
Книжарска витрина.
Во витрината имаше кристал и стаклени фигури.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи