а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

витраж

мн. витражи
Вид збор: Именка, машки род
1. Слика или украсна композиција составена од парчиња обоено стакло, обично како прозорец на згради од готски стил.
Англиски: glazing Француски: vitrage Албански: vitrazh, lustrim
Употреба: Ликовна уметност
2. Техника на работа со парчиња обоено стакло во ликовната применета уметност.
Англиски: glazing Француски: vitrage Албански: vitrazh
Употреба: Ликовна уметност
Изведенки
витражист м.
мн. витражисти
FlexiMac
 менување на македонски глаголи