а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виток

витки
Вид збор: Придавка
Ранг: 11049
Што е тенок, слаб, вит.
Англиски: slender
Примери:
витка убавица
Таа имаше долги и витки нозе.
витка јасика
Изведенки
виткост ж.