а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

витлер

мн. витлери
Вид збор: Именка, машки род
Мала направа на која се витка косата за да биде кадрава.
Англиски: curler Германски: Wickler
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Сетот е составен од 8 долги и 8 пократки витлери кои одговараат на сечија коса.
Имам купено пудра за лице, спреј за коса за заштита од топлина и електрични витлери.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи