а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

витка

мн. витки
Вид збор: Именка, женски род
1. Свиткан крај на пита, баница.
Примери:
Жените месеа и печеа во фурните зелници со дебели витки.
2. нерамномерен, лаковиден врвеж
Англиски: convolution
Примери:
мозочни витки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи