а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виткалник

мн. виткалници
Вид збор: Именка, машки род
Вид пита со големи витки.
Примери:
Сувите тестенини не треба да содржат повеќе од 2 литри вода, а листовите за пити и виткалници - повеќе од 25 отсто вода.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи