а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виткав

виткавиот
Вид збор: Придавка
Што се витка лесно.
Примери:
виткава коса
Крупните виткави форми го прават изгледот исклучително женствен и гламурозен и се сметаат за едни од најубавите изгледи за пролет – лето сезоната.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи