а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

витештво

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Култ на храброст, верност, гордост, благородност што го развиле витезите.
Англиски: chivalry
Примери:
Витештвото одамна не постои.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи