а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

витешки

Види и: витез (м.)
витешкиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на витез, што припаѓа на витез.
Примери:
витешка борба
витешка игра
витешки ред
витешки романи
витешко срце
FlexiMac
 менување на македонски глаголи