а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вител

мн. витли
Вид збор: Именка, машки род
1. Кружно движење на течност или гас (вода, воздух) околу една точка или оска.
Англиски: maelstrom Албански: vorbull
Примери:
Во витлите под карпите се создаваше бела пена и се вртеше во круг.
По чезата се креваа витли прав.
2. Цилиндрична направа над бунар на која се намотува јаже со кофа за вадење вода.
Англиски: wheel Албански: çekrek
3. Алатка, кус лост за врзување снопје со јажици.
Албански: vegël për lidhjen e dujve
4. Што личи на вител.
Англиски: whirl Албански: vorbull
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се најде во вителот на војната.
Изведенки
вителче ср.
мн. вителчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи