а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

витекс

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Дрво познато под името дива лаванда.
Латински: Vitex agnus-castus Англиски: Chaste Tree, Chasteberry
Употреба: Ботаника
Примери:
Старите Грци и Римјани ги користеле листовите и плодовите од витексот за лекување. [извор]
FlexiMac
 менување на македонски глаголи