а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

витамин

мн. витамини
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11671
Органско соединение неопходно за нормално функционирање на организмот.
Англиски: vitamin Албански: vitaminë
Употреба: Медицина , Хемија
Изведенки
витамински прид.
витаминскиот
Што се однесува на витамин, што содржи витамини.
Пример: Витамински таблети.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК