а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

витален

витални
Вид збор: Придавка
1. Што е полн со живот, отпорен, животоспособен.
Англиски: vital
Примери:
Витален старец.
2. Што се однесува на живот, неопходен за живот.
Англиски: vital
Употреба: Медицина
Примери:
Витални внатрешни органи.
3. Што е суштествен, значаен, од голема важност.
Англиски: essential
Примери:
Витални прашања.
Изведенки
виталност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи