а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вистинољубив

вистинољубивиот
Вид збор: Придавка
Што ја сака вистината, што се бори за неа.
Англиски: truthful
Примери:
Вистинољубив човек е тој.
Изведенки
1. вистинољубиво прил.
Пример: Сведочеше вистинољубиво.
2. вистинољубивост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи