а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вистина

Вид збор: Модален збор
1. За потврдување на кажаното.
Англиски: really
Примери:
Вистина, така се случи.
2. За поврзување на претходно кажаното.
Англиски: true
Примери:
Вистина ветив, ама не можам да дојдам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи