а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вистина

мн. вистини
Вид збор: Именка, женски род
Тоа што одговара на стварноста, тоа што е реален приказ на објективната стварност.
Англиски: truth Албански: e vërtetë
Примери:
Тој им ја кажа вистината на селаните.
Изрази
Жива (гола) вистина - беспорна, непобитна вистина.
Болна вистина - непријатна вистина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи