а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виспреност

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
духовитост, остроумност, препреденост
Англиски: cleverness, wittiness Српски: виспреност
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Каде отиде шармот, досетливоста и виспреноста, смислата за добро дозирана иронија, хумор и сатира.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи