а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

височество

мн. височества
Вид збор: Именка, среден род
Титула на член на царско, на кралско семејство, со дополнување Ваше, негово и слично при обраќање од почит.
Англиски: Highness
Примери:
Негово царско височество.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи