а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

висорамнина

мн. висорамнини
Вид збор: Именка, женски род
Рамнина или благо брановита област, со надморска висина над 200 м., рамнина во планински крај.
Англиски: plateau Албански: rrafshnaltë
Употреба: Географија
Примери:
Висорамнината Витачево е најголема висорамнина во нашата земја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи