а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

високо

Вид збор: Префикс
1. Прв дел од сложенки со значење: што се издига високо.
Англиски: high
Примери:
високоградба, висококатница
2. Што го има во голема мера, во голем степен тоа што е означено со вториот дел од сложениот збор.
Англиски: high
Примери:
висококвалитетен, висококвалификуван, високообразован