а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

високошколски

високошколскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на високото школство, т.е. образование.
Употреба: Образование
Примери:
Високошколските установи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи