а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

високофреквентен

високофреквентниот
Вид збор: Придавка
Што е со висока фреквенција.
Англиски: high frequency Албански: frekeuncë të lartë
Употреба: Физика
Примери:
Тоа е високофреквентна радиостаница која емитува програма за далечните, прекуморски земји.
Високофреквентен радиопредавател.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи