а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

високоуважен

високоуважениот
Вид збор: Придавка
Што е многу уважен, почитуван.
Англиски: highly esteemed
Примери:
Високоуважениот господин Трајковски.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи