а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

високопродуктивен

високопродуктивниот
Вид збор: Придавка
Што е со голема продуктивност, што се однесува на голема продуктивност.
Примери:
високопродуктивни раси свињи
Изведенки
високопродуктивност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи