а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

високопреосвештен

високопреосвештениот
Вид збор: Придавка
Титула што оди со звањето митрополит и архиепископ, што се однесува на лице со ваква титула.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Вечно име, високопреосвештени владико.
Нашиот високопреосвештен господин митрополит Горазд, одржа беседа која ги трогна сите верници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи