а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виолист

мн. виолисти
Вид збор: Именка, машки род
Свирач, уметник на виола.
Англиски: viola player
Употреба: Музика и танц
Изведенки
виолистка ж.
мн. виолистки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК