а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виолински

виолинскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 22686
Што се однесува на виолина.
Употреба: Музика и танц
Примери:
виолинско гудало
виолинска футрола
виолински оркестар
Изрази
Виолински клуч - знак што стои на почетокот на петолинието и ја одредува висината и типот на нотите што следуваат по него.
Изведенки
виолинистички прид.
виолистичкиот
Пример: виолинистичка ѕвезда