а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виолинист

мн. виолинисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25967
Свирач на виолина.
Англиски: violinist
Употреба: Музика и танц
Изведенки
виолинистка ж.
мн. виолинистки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК